Skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego z prestiżową nagrodą!
W ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku nowa skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego została uznana za najlepszy obiekt w kategorii „przestrzenie administracyjne duże”. Zakończona w tym roku inwestycja otrzymała również specjalne wyróżnienie portalu „Buduj z głową”.
 
Do konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI zakwalifikowano ponad 500 obiektów, w finale znalazło się 91, a wśród kilkunastu laureatów - inwestycja zrealizowana przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.
 
- Planując konsolidację urzędu, chcieliśmy stworzyć nie tylko funkcjonalny, nowoczesny obiekt, ale przestrzeń przyjazną człowiekowi i środowisku. Budynek wypełniają inteligentne, proekologiczne rozwiązania, które zapewniają bardzo duże oszczędności energii i wody, optymalne wykorzystanie naturalnego ciepła i światła - podkreśla Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Nagroda w prestiżowym konkursie potwierdza dobrze wykonaną pracę. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację tego przedsięwzięcia.
 
Gala finałowa konkursu odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego otrzymała nagrodę w kategorii „przestrzenie administracyjne duże" i - dodatkowo - nagrodę portalu „Buduj z głową”.

Efektowną statuetkę odebrali Bohdan Roszkowski, Dyrektor Wydziału Inwestycji i Nieruchomości Urzędu Marszałkowskiego WZ; Robert Skowroński z WIiN, koordynator inwestycji. W uroczystości uczestniczył również dr hab. inż. arch. Wojciech Bal, prof. ZUT, Pełnomocnik  Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego d/s Inwestycji Kluczowych.
 
W jury konkursu zasiadali wybitni architekci, wykładowcy akademiccy, przedstawiciele Polskiej Izby Budownictwa, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Obok ekspertów najciekawsze projekty - zrealizowane w 2022 r. - wybierali także internauci. Skonsolidowana siedziba UM WZ zajęła 11. miejsce w głosowaniu na „Budowę XXI wieku” w rankingu ogólnopolskim i 1. miejsce wśród zgłoszeń z województwa.
 
 
Przebudowa siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz budowa demonstracyjnego budynku pasywnego w Szczecinie zakończyła się w grudniu ubiegłego roku.
Inwestorem było Województwo Zachodniopomorskie, wykonawcą - Mostostal Warszawa S.A., Autorami projektu: Mostostal Warszawa S.A. oraz PAS PROJEKT Sp. z o.o. w Nadarzynie.
 
Nowoczesny budynek przy ul. Mazowieckiej 14 w Szczecinie to pierwszy w Polsce tak duży obiekt użyteczności publicznej, który został wybudowany w systemie pasywnym i otrzymał certyfikat Passivehaus Institute w Darmstadt. A także certyfikat BREEAM na poziomie Very Good Excellent.
Budynek ma ok. 14 tys. m kw. powierzchni, sześć kondygnacji naziemnych i dwupoziomowy podziemny parking.
 
Priorytetem przez realizacji tego projektu była ekologia. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych udało się osiągnąć poziom zużycia energii poniżej 12 kWh na metr kwadratowy w ciągu całego roku. Oznacza to, że skonsolidowana siedziba UM WZ zużywa osiem razy mnie energii mniej niż inne obiekty o podobnej funkcji i kubaturze.

Budynek pozyskuje energię z ziemi i słońca! W ramach inwestycji wykonano 26 odwiertów sond geotermalnych, każdy na głębokość 200 metrów. Na dachu zainstalowanych zostało ponad 100 paneli fotowoltaicznych.
Obiekt „zbiera” energię, ale także zatrzymuje wody opadowe. Deszczówka gromadzona w specjalnych zbiornikach jest wykorzystywana w toaletach oraz do zasilania wertykalnego ogrodu, który zdobi przestronne atrium.

Na instalacji wodnej działa system wykrywania wycieków. Są elektrozawory odcinające i baterie z ograniczonym przepływem wody. Ekologii ma służyć też nowoczesny, inteligentny system wentylacji, chłodzenia i ogrzewania. Utrzymanie optymalnej temperatury ułatwiają rolety, którymi można przysłonić część świetlika zamykającego atrium. Natomiast praca żaluzji zewnętrznych, które znajdują się na elewacji, będzie dostosowywana do nasłonecznienia, ale też prędkości wiatru. Zapobieganie nadmiernemu wychładzaniu lub nagrzewaniu pomieszczeń pozwala zredukować zużycie energii.
 
UM WZ stawia również na ekologiczny transport pracowników. W podziemnym garażu znajdują się stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, a także duża rowerownia z „piętrowymi” stojakami, szatniami i sanitariatami. Na zewnątrz znajduje się 50 stanowisk do przypięcia rowerów.
Na dachu zaplanowano „zieloną” strefę. Posadzono tam małe brzozy, sosny, parocje. Są też kwiaty i budki lęgowe dla ptaków i owadów. Na dziedzińcu znalazło się miejsce na tzw. drzewo tlenowe i kosodrzewiny. Budynek techniczny pokrywa łąka kwietna. Elewację zmodernizowanego gmachu przy ul. Piłsudskiego zdobią dwa ogromne murale wykonane farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia.
 
***
Konkurs Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku odbywa się od 1996 roku.